• Historia

      • szkolakrolowka1Pierwsze wzmianki o szkole w Królówce pochodzą z 1596 roku. Zawarte są w protokołach biskupich powizytacyjnych znajdujących się w Archiwum Diecezjalnym w Tarnowie. Jak wszystkie szkoły parafialne placówka prowadzona była przez Kościół. Jej celem było przygotowanie chłopców do usługiwania w czasie nabożeństw. Ponadto uczono ich czytać i pisać oraz katechizmu. Funkcję kierownika szkoły pełnił Jan z Tczycy. Miał on dom z ogrodem na gruncie należącym do plebanii, a od każdego chłopa pobierał 1 grosz i miarę żyta, co było podstawą jego utrzymania.

        Proboszczem parafii był wówczas ks. Piotr Więckowski.

        Kroniki parafialne nie przynoszą żadnych informacji, o tym jak długo działała szkoła, ale prawdopodobnie do

        XVIII w. włącznie jak większość takich szkół aż do momentu zreformowania przez  KEN.

        W wieku XIX - jak wynika z informacji starszych mieszkańców wsi - szkoła nie miała oddzielnego budynku, a nauka odbywała się w wybranych domach chłopskich.

        Według źródeł archiwalnych w 1894 roku powstaje pierwsza dwuklasowa szkoła o pełnej nazwie: Szkoła Etatowa w Królówce Dwuklasowa. Placówka ta mieściła się w drewnianym, dwuizbowym budynku zlokalizowanym w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Apteka. Funkcję kierownika szkoły pełnił wówczas Michał Kronenberg, zastępcą był Józef Nakielny, a młodszym zastępcą kierownika Józef Bigaj. Protokoły z posiedzeń Rady Gromadzkiej podkreślają fakt, że budynek szkoły był w złym stanie technicznym i wymagał kapitalnego remontu, ponadto zbyt ciasny w stosunku do potrzeb edukacyjnych środowiska. Od roku 1904 rozpoczęto starania o pozwolenie na budowę nowej szkoły.  W 1912 roku nauka prowadzona była już w nowym budynku szkolnym. Placówka dysponowała wtedy 4 salami lekcyjnymi i mieszkaniem dla kierownika szkoły. Była to już 5-klasowa placówka.

        Stary drewniany budynek dawnej szkoły został częściowo wyremontowany i zaadaptowany na Urząd Pocztowy i Posterunek Policji.

        W czasie I i II wojny światowej szkoła prowadziła swą działalność edukacyjną.

        Od roku 1945 szkoła była już 7-klasową placówką oświatową.

        W latach 50-tych ze względu na potrzeby środowiska (duża ilość dzieci) wynajęto dodatkowo kolejne dwie sale lekcyjne. Ówczesna kierowniczka szkoły Maria Kłosowska planowała remont sali w starej organistówce, ale ostatecznie wynajęto 2 sale w domach prywatnych u Józefa Górki i Teofila Mączki.

        Trudne warunki lokalowe szkoły nie uległy zmianie aż do lat 70-tych. Na przełomie roku 1968/69  w miejscu opisanego wyżej budynku drewnianego, w którym mieścił się dawny Posterunek Policji i Urząd Pocztowy, wybudowano nową szkołę. Uroczyste jej otwarcie nastąpiło w grudniu 1970 roku.

        Dzięki tej inwestycji placówka posiadała dwa budynki szkolne: budynek główny, który miał 4 sale lekcyjne oraz nowowybudowany z 3 salami lekcyjnymi. Łącznie szkoła miała do dyspozycji 7 sal lekcyjnych, zastępczą salę gimnastyczną oraz bibliotekę.

        szkolakrolowkanewszkolakrolowka5szkolakrolowka6szkolakrolowka7

        W 1976 roku wysunięto wniosek rozbudowy budynku głównego szkoły mając na uwadze trudne warunki jakie panowały w szkole (brak wody bieżącej, brak szatni) oraz duży przyrost naturalny.

        Dnia 22.08.1976 roku powołano Komitet Rozbudowy szkoły w składzie:

        Michał Polek –przewodniczący
        Stanisław Mochel – zast. przew.
        Albin Kiełtyka- skarbnik

        Stanisław Biłos- członek
        Emilia Zagórska- sekretarz
        Stefania Babraj- członek
        Władysław Brzegowy- członek

        Ogółem w skład Komitetu wchodziło 28 osób przedstawicieli każdej części wsi.

        Rozbudowa szkoły trwała rok. Obecnie w tym budynku uczą się najmłodsze klasy Szkoły Podstawowej I-III oraz oddziały przedszkolne.

        Szkołę w obecnym kształcie zaczęto budować w 1995 roku, a uroczyste jej otwarcie nastąpiło 17.10.2000 roku. Aktualnie w tym budynku uczą się dzieci klas IV-VIII.szkolakrolowkanew2

        Ogólnie w historię szkoły wpisują się następujące postacie kierujących placówką:

        Stanisław z Tczycy
        Michał Kronenberg
        Franciszek Hełpa
        Józef Cembroniewicz
        Fortuna Marcin
        Jan Droździk
        Maria Kłosowska
        Janina Prorok
        Leśniak-Trzaska Eugenia
        Edward Żurawski
        Józefa Dudzic (od 1.05.1974- 31.08.1974 roku)
        Michał Polek

        Maria Polek
        Wanda Hałatek

        W latach 2007 - 2022 funkcję dyrektora szkoły pełniła pani Danuta Duś. Od 01.09.2022 roku dyrektorem szkoły jest pani Agnieszka Pilarska.

        szkolakrolowka